anemi

Den arabiska frasen anemi uttalas faqru dammin och skrivs ﻓَﻘﺮُ ﺩَﻡٍّ

De arabiska orden i anemi

Nedan ser du detaljerad information om varje ord i den arabiska frasen anemi. Du ser ordets svenska översättning, ordets stavning och uttal samt ordets grammatik (böjning, numerus, genus osv) i frasen. Du får också en länk till ännu mer information om ordet.

fattigdom

ﻓَﻘﺮُ
Uttal: faqru
Svensk versättning (av ordets grundform): fattigdom
Ordklass: substantiv
kasus: nominativ
bestämdhet: bestämd form (början av en idafa-konstruktion)
genus: maskulinum

Grundformen av fattigdom

ﻓَﻘﺮ
faqr
(singular, obestämd form, utan kasus)

blod

ﺩَﻡٍّ
Uttal: dammin
Svensk versättning (av ordets grundform): blod
Ordklass: substantiv
kasus: genitiv
bestämdhet: obestämd form
genus: maskulinum
Ordet är i genitiv eftersom det är ägaren i en idafa-konstruktion

Grundformen av blod

ﺩَﻡّ
damm
(singular, obestämd form, utan kasus)

Typ av fras: Idafa-konstruktioner

En idafa-konstruktion används för att uttrycka genitiv (ägande) på arabiska.

Kategori: medicin