och mannen bygger imperium av kvinnor
Den arabiska frasen och mannen bygger imperium av kvinnor uttalas waarrajulu muqaawilu nisaa'in och skrivs ﻭَﺍَﻟﺮَّﺟُﻞُ ﻣُﻘَﺎﻭِﻝُ ﻧِﺴَﺎﺀٍ
De arabiska orden i och mannen bygger imperium av kvinnor
Nedan ser du detaljerad information om varje ord i den arabiska frasen och mannen bygger imperium av kvinnor. Du ser ordets svenska översättning, ordets stavning och uttal samt ordets grammatik (böjning, numerus, genus osv) i frasen. Du får också en länk till ännu mer information om ordet.
och
ﻭَ
Uttal: wa
Svensk versättning: och
Ordklass: konjunktion
Sitter ihop med ordet som kommer efter
man
ﺍَﻟﺮَّﺟُﻞُ
Uttal: arrajulu
Svensk versättning: man
Ordklass: substantiv
Nominativ används bland annat i nominalfraser. Både den första, bestämda delen som beskrivs och den andra, obestämda delen (som beskriver den första) är i nominativ.
entreprenör
ﻣُﻘَﺎﻭِﻝُ
Uttal: muqaawilu
Svensk versättning (av ordets grundform): entreprenör
Ordklass: substantiv
Nominativ används bland annat i nominalfraser. Både den första, bestämda delen som beskrivs och den andra, obestämda delen (som beskriver den första) är i nominativ.
Grundformen av entreprenör
ﻣُﻘَﺎﻭِﻝ
muqaawil
(singular, obestämd form, utan kasus)
kvinna
ﻧِﺴَﺎﺀٍ
Uttal: nisaa'in
Svensk versättning: kvinna
Ordklass: substantiv
Typ av fras: Komplett mening
En komplett mening. Meningen innehåller verb, men i arabiskan finns även kompletta meningar utan verb.