Arabiska för frusta

nakhara
ﻧَﺨَﺮَ
frusta – dåtid han
yankhiru
ﻳَﻨﺨِﺮُ
frusta – nutid han

Det arabiska verbet för att frusta skrivs ﻧَﺨَﺮَ och uttalas nakhara i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻨﺨِﺮُ och uttalas yankhiru. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet frusta består av de arabiska bokstäverna nun som skrivs och uttalas n, kha som skrivs och uttalas kh och ra som skrivs och uttalas r. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med frusta

Alla bokstäver i frusta

ﻧَﺨَﺮَ
ﻧـ
ـﺨـ
ـﺮ
 
ﻧـ
ـﺨـ
ـﺮ
 
ﻧـ
ـﻨـ
ـﻦ
ﺧـ
ـﺨـ
ـﺦ
ـﺮ
 
nun
n
kha
kh
ra
r
 
 
Det arabiska ordet för frusta består av: Bokstaven nun som skrivs ﻥ (här som ﻧـ ) och uttalas n och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven kha som skrivs ﺥ (här som ـﺨـ ) och uttalas kh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ra som skrivs ﺭ (här som ـﺮ ) och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻧَﺨَﺮَ och uttalas nakhara.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av frusta

dåtid
nutid
han
nakhara
ﻧَﺨَﺮَ
han - dåtid
yankhiru
ﻳَﻨﺨِﺮُ
han - nutid
hon
nakharat
ﻧَﺨَﺮَﺕ
hon - dåtid
tankhiru
ﺗَﻨﺨِﺮُ
hon - nutid
jag
nakhartu
ﻧَﺨَﺮﺕُ
jag - dåtid
'ankhiru
ﺃَﻧﺨِﺮُ
jag - nutid