Arabiska för synd

'ithm
ﺇِﺛﻢ
synd – maskulinum singular

Det arabiska ordet för synd uttalas 'ithm och skrivs ﺇِﺛﻢ.

Ordklass: substantiv.

Så används ordet synd

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet synd består av de arabiska bokstäverna alif hamza som skrivs och uttalas ', tha som skrivs och uttalas th och mim som skrivs och uttalas m. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med synd

Alla bokstäver i synd

ﺇِﺛﻢ
ﺛـ
ـﻢ
 
ﺛـ
ـﻢ
 
ـﺈ
ﺛـ
ـﺜـ
ـﺚ
ﻣـ
ـﻤـ
ـﻢ
 
alif hamza
'
tha
th
mim
m
 
 
Det arabiska ordet för synd består av: Bokstaven alif hamza som skrivs ﺇ och uttalas '. Den korta vokalen i som skriv som tecknet ِ under bokstaven. Bokstaven tha som skrivs ﺙ (här som ﺛـ ) och uttalas th. Bokstaven mim som skrivs ﻡ (här som ـﻢ ) och uttalas m. Ordet skrivs därför ﺇِﺛﻢ och uttalas 'ithm.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver