Böjningsformer av verbet 'att vara tunn'
nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'aghiththu
أَغِثُّ
jag - nutid
ghathathtu
غَثَثتُ
jag - dåtid
'aghiththa
أَغِثَّ
jag - subjunktiv
'aghiththa
أَغِثَّ
jag - jussiv
du (m)
taghiththu
تَغِثُّ
du (m) - nutid
ghathathta
غَثَثتَ
du (m) - dåtid
taghiththa
تَغِثَّ
du (m) - subjunktiv
taghiththa
تَغِثَّ
du (m) - jussiv
du (f)
taghiththiina
تَغِثِّينَ
du (f) - nutid
ghathathti
غَثَثتِ
du (f) - dåtid
taghiththii
تَغِثِّي
du (f) - subjunktiv
taghiththii
تَغِثِّي
du (f) - jussiv
han
yaghiththu
يَغِثُّ
han - nutid
ghaththa
غَثَّ
han - dåtid
yaghiththa
يَغِثَّ
han - subjunktiv
yaghiththa
يَغِثَّ
han - jussiv
hon
taghiththu
تَغِثُّ
hon - nutid
ghaththat
غَثَّت
hon - dåtid
taghiththa
تَغِثَّ
hon - subjunktiv
taghiththa
تَغِثَّ
hon - jussiv
vi
naghiththu
نَغِثُّ
vi - nutid
ghathathnaa
غَثَثنَا
vi - dåtid
naghiththa
نَغِثَّ
vi - subjunktiv
naghiththa
نَغِثَّ
vi - jussiv
ni (m)
taghiththuuna
تَغِثُّونَ
ni (m) - nutid
ghathathtum
غَثَثتُم
ni (m) - dåtid
taghiththuu
تَغِثُّوا
ni (m) - subjunktiv
taghiththuu
تَغِثُّوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
taghthithna
تَغثِثنَ
ni (f) - nutid
ghathathtunna
غَثَثتُنَّ
ni (f) - dåtid
taghthithna
تَغثِثنَ
ni (f) - subjunktiv
taghthithna
تَغثِثنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yaghiththuuna
يَغِثُّونَ
de (m) - nutid
ghaththuu
غَثُّوا
de (m) - dåtid
yaghiththuu
يَغِثُّوا
de (m) - subjunktiv
yaghiththuu
يَغِثُّوا
de (m) - jussiv
de (f)
yaghthithna
يَغثِثنَ
de (f) - nutid
ghathathna
غَثَثنَ
de (f) - dåtid
yaghthithna
يَغثِثنَ
de (f) - subjunktiv
yaghthithna
يَغثِثنَ
de (f) - jussiv
ni två
taghiththaani
تَغِثَّانِ
ni två - nutid
ghathathtumaa
غَثَثتُمَا
ni två - dåtid
taghiththaa
تَغِثَّا
ni två - subjunktiv
taghiththaa
تَغِثَّا
ni två - jussiv
de två (m)
yaghiththaani
يَغِثَّانِ
de två (m) - nutid
ghathathaa
غَثَثَا
de två (m) - dåtid
yaghiththaa
يَغِثَّا
de två (m) - subjunktiv
yaghiththaa
يَغِثَّا
de två (m) - jussiv
de två (f)
taghiththaani
تَغِثَّانِ
de två (f) - nutid
ghathathataa
غَثَثَتَا
de två (f) - dåtid
taghiththaa
تَغِثَّا
de två (f) - subjunktiv
taghiththaa
تَغِثَّا
de två (f) - jussiv
Imperativ
du (m)
ghuththa
غُثَّ
du (m) - imperativ
du (f)
ghuththii
غُثِّي
du (f) - imperativ
du (dual)
ghuththaa
غُثَّا
du (dual) - imperativ
ni (m)
ghuththuu
غُثُّوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'ughthuthna
أُغثُثنَ
ni (f) - imperativ
Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.
Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.
Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.
Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.
Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.
Imperativ används vid uppmaningar.