Arabiska för blötlägga, laka ur

mashsha
ﻣَﺶَّ
blötlägga, laka ur – dåtid han
yamushshu
ﻳَﻤُﺶُّ
blötlägga, laka ur – nutid han

Det arabiska verbet för att blötlägga, laka ur skrivs ﻣَﺶَّ och uttalas mashsha i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻤُﺶُّ och uttalas yamushshu. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet blötlägga, laka ur består av de arabiska bokstäverna mim som skrivs och uttalas m, shin som skrivs och uttalas sh och shin som skrivs och uttalas sh. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med blötlägga, laka ur

Alla bokstäver i blötlägga, laka ur

ﻣَﺶَّ
ﻣـ
ـﺶ
 
ﻣـ
ـﺶ
 
ﻣـ
ـﻤـ
ـﻢ
ﺷـ
ـﺸـ
ـﺶ
 
mim
m
shin
sh
 
 
Det arabiska ordet för blötlägga, laka ur består av: Bokstaven mim som skrivs ﻡ (här som ﻣـ ) och uttalas m och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven shin som skrivs ﺵ (här som ـﺶ ) och uttalas sh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻣَﺶَّ och uttalas mashsha.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av blötlägga, laka ur

dåtid
nutid
han
mashsha
ﻣَﺶَّ
han - dåtid
yamushshu
ﻳَﻤُﺶُّ
han - nutid
hon
mashshat
ﻣَﺸَّﺖ
hon - dåtid
tamushshu
ﺗَﻤُﺶُّ
hon - nutid
jag
mashashtu
ﻣَﺸَﺸﺖُ
jag - dåtid
'amushshu
ﺃَﻣُﺶُّ
jag - nutid