Arabiska för vara spridd

tabaddada
ﺗَﺒَﺪَّﺩَ
vara spridd – dåtid han
yatabaddadu
ﻳَﺘَﺒَﺪَّﺩُ
vara spridd – nutid han

Det arabiska verbet för att vara spridd skrivs ﺗَﺒَﺪَّﺩَ och uttalas tabaddada i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﺘَﺒَﺪَّﺩُ och uttalas yatabaddadu. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet vara spridd består av de arabiska bokstäverna beh som skrivs och uttalas b, dal som skrivs och uttalas d och dal som skrivs och uttalas d. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med vara spridd

Alla bokstäver i vara spridd

ﺗَﺒَﺪَّﺩَ
ﺗـ
ـﺒـ
ـﺪ
 
ﺗـ
ـﺒـ
ـﺪ
 
ﺗـ
ـﺘـ
ـﺖ
ﺑـ
ـﺒـ
ـﺐ
ـﺪ
ـﺪ
 
ta
t
beh
b
dal
d
dal
d
 
 
Det arabiska ordet för vara spridd består av: Bokstaven ta som skrivs ﺕ (här som ﺗـ ) och uttalas t. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven beh som skrivs ﺏ (här som ـﺒـ ) och uttalas b och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven dal som skrivs ﺩ (här som ـﺪ ) och uttalas d och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven dal som skrivs ﺩ och uttalas d och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﺗَﺒَﺪَّﺩَ och uttalas tabaddada.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av vara spridd

dåtid
nutid
han
tabaddada
ﺗَﺒَﺪَّﺩَ
han - dåtid
yatabaddadu
ﻳَﺘَﺒَﺪَّﺩُ
han - nutid
hon
tabaddadat
ﺗَﺒَﺪَّﺩَﺕ
hon - dåtid
tatabaddadu
ﺗَﺘَﺒَﺪَّﺩُ
hon - nutid
jag
tabaddadtu
ﺗَﺒَﺪَّﺩﺕُ
jag - dåtid
'atabaddadu
ﺃَﺗَﺒَﺪَّﺩُ
jag - nutid