Böjningsformer av verbet 'att plöja'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'aHruthu
أَحرُثُ
jag - nutid
Harathtu
حَرَثتُ
jag - dåtid
'aHrutha
أَحرُثَ
jag - subjunktiv
'aHruth
أَحرُث
jag - jussiv
du (m)
taHruthu
تَحرُثُ
du (m) - nutid
Harathta
حَرَثتَ
du (m) - dåtid
taHrutha
تَحرُثَ
du (m) - subjunktiv
taHruth
تَحرُث
du (m) - jussiv
du (f)
taHruthiina
تَحرُثِينَ
du (f) - nutid
Harathti
حَرَثتِ
du (f) - dåtid
taHruthii
تَحرُثِي
du (f) - subjunktiv
taHruthii
تَحرُثِي
du (f) - jussiv
han
yaHruthu
يَحرُثُ
han - nutid
Haratha
حَرَثَ
han - dåtid
yaHrutha
يَحرُثَ
han - subjunktiv
yaHruth
يَحرُث
han - jussiv
hon
taHruthu
تَحرُثُ
hon - nutid
Harathat
حَرَثَت
hon - dåtid
taHrutha
تَحرُثَ
hon - subjunktiv
taHruth
تَحرُث
hon - jussiv
vi
naHruthu
نَحرُثُ
vi - nutid
Harathnaa
حَرَثنَا
vi - dåtid
naHrutha
نَحرُثَ
vi - subjunktiv
naHruth
نَحرُث
vi - jussiv
ni (m)
taHruthuuna
تَحرُثُونَ
ni (m) - nutid
Harathtum
حَرَثتُم
ni (m) - dåtid
taHruthuu
تَحرُثُوا
ni (m) - subjunktiv
taHruthuu
تَحرُثُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
taHruthna
تَحرُثنَ
ni (f) - nutid
Harathtunna
حَرَثتُنَّ
ni (f) - dåtid
taHruthna
تَحرُثنَ
ni (f) - subjunktiv
taHruthna
تَحرُثنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yaHruthuuna
يَحرُثُونَ
de (m) - nutid
Harathuu
حَرَثُوا
de (m) - dåtid
yaHruthuu
يَحرُثُوا
de (m) - subjunktiv
yaHruthuu
يَحرُثُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yaHruthna
يَحرُثنَ
de (f) - nutid
Harathna
حَرَثنَ
de (f) - dåtid
yaHruthna
يَحرُثنَ
de (f) - subjunktiv
yaHruthna
يَحرُثنَ
de (f) - jussiv
ni två
taHruthaani
تَحرُثَانِ
ni två - nutid
Harathtumaa
حَرَثتُمَا
ni två - dåtid
taHruthaa
تَحرُثَا
ni två - subjunktiv
taHruthaa
تَحرُثَا
ni två - jussiv
de två (m)
yaHruthaani
يَحرُثَانِ
de två (m) - nutid
Harathaa
حَرَثَا
de två (m) - dåtid
yaHruthaa
يَحرُثَا
de två (m) - subjunktiv
yaHruthaa
يَحرُثَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
taHruthaani
تَحرُثَانِ
de två (f) - nutid
Harathataa
حَرَثَتَا
de två (f) - dåtid
taHruthaa
تَحرُثَا
de två (f) - subjunktiv
taHruthaa
تَحرُثَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'uHruth
أُحرُث
du (m) - imperativ
du (f)
'uHruthii
أُحرُثِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'uHruthaa
أُحرُثَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'uHruthuu
أُحرُثُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'uHruthna
أُحرُثنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.