Arabiska för avleda
nakkaba
ﻧَﻜَّﺐَ
avleda – dåtid han
yunakkibu
ﻳُﻨَﻜِّﺐُ
avleda – nutid han
Det arabiska verbet för att avleda skrivs ﻧَﻜَّﺐَ och uttalas nakkaba i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳُﻨَﻜِّﺐُ och uttalas yunakkibu. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﻥ
ﻙ
ﺏ
Roten till ordet avleda består av de arabiska bokstäverna
nun som skrivs ﻥ och uttalas n,
kaf som skrivs ﻙ och uttalas k och
beh som skrivs ﺏ och uttalas b.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med avleda
Alla bokstäver i avleda
ﻧَﻜَّﺐَ
Det arabiska ordet för avleda består av: Bokstaven nun som skrivs ﻥ (här som ﻧـ ) och uttalas n och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven kaf som skrivs ﻙ (här som ـﻜـ ) och uttalas k och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven beh som skrivs ﺏ (här som ـﺐ ) och uttalas b och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻧَﻜَّﺐَ och uttalas nakkaba.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Mönstret för avleda
fa33ala blir nakkaba
Vi har sett att det arabiska ordet för avleda skrivs ﻧَﻜَّﺐَ och uttalas nakkaba. Ordet följer mönstret verb form 2. Alla arabiska ord med detta mönster har strukturen fa33ala där f, 3 och l byts ut mot ordets rotbokstäver.
Eftersom mönstret är fa33ala och ordets rotbokstäver är n, k och b, blir ordet nakkaba.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster
Eftersom mönstret är fa33ala och ordets rotbokstäver är n, k och b, blir ordet nakkaba.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster
Ord med samma mönster som avleda
Böjningsformer av avleda
dåtid
nutid
han
nakkaba
ﻧَﻜَّﺐَ
han - dåtid
yunakkibu
ﻳُﻨَﻜِّﺐُ
han - nutid
hon
nakkabat
ﻧَﻜَّﺒَﺖ
hon - dåtid
tunakkibu
ﺗُﻨَﻜِّﺐُ
hon - nutid
jag
nakkabtu
ﻧَﻜَّﺒﺖُ
jag - dåtid
'unakkibu
ﺃُﻧَﻜِّﺐُ
jag - nutid