Böjningsformer av verbet 'att göra fel, halka'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'azillu
أَزِلُّ
jag - nutid
zalaltu
زَلَلتُ
jag - dåtid
'azilla
أَزِلَّ
jag - subjunktiv
'azilla
أَزِلَّ
jag - jussiv
du (m)
tazillu
تَزِلُّ
du (m) - nutid
zalalta
زَلَلتَ
du (m) - dåtid
tazilla
تَزِلَّ
du (m) - subjunktiv
tazilla
تَزِلَّ
du (m) - jussiv
du (f)
tazilliina
تَزِلِّينَ
du (f) - nutid
zalalti
زَلَلتِ
du (f) - dåtid
tazillii
تَزِلِّي
du (f) - subjunktiv
tazillii
تَزِلِّي
du (f) - jussiv
han
yazillu
يَزِلُّ
han - nutid
zalla
زَلَّ
han - dåtid
yazilla
يَزِلَّ
han - subjunktiv
yazilla
يَزِلَّ
han - jussiv
hon
tazillu
تَزِلُّ
hon - nutid
zallat
زَلَّت
hon - dåtid
tazilla
تَزِلَّ
hon - subjunktiv
tazilla
تَزِلَّ
hon - jussiv
vi
nazillu
نَزِلُّ
vi - nutid
zalalnaa
زَلَلنَا
vi - dåtid
nazilla
نَزِلَّ
vi - subjunktiv
nazilla
نَزِلَّ
vi - jussiv
ni (m)
tazilluuna
تَزِلُّونَ
ni (m) - nutid
zalaltum
زَلَلتُم
ni (m) - dåtid
tazilluu
تَزِلُّوا
ni (m) - subjunktiv
tazilluu
تَزِلُّوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tazlilna
تَزلِلنَ
ni (f) - nutid
zalaltunna
زَلَلتُنَّ
ni (f) - dåtid
tazlilna
تَزلِلنَ
ni (f) - subjunktiv
tazlilna
تَزلِلنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yazilluuna
يَزِلُّونَ
de (m) - nutid
zalluu
زَلُّوا
de (m) - dåtid
yazilluu
يَزِلُّوا
de (m) - subjunktiv
yazilluu
يَزِلُّوا
de (m) - jussiv
de (f)
yazlilna
يَزلِلنَ
de (f) - nutid
zalalna
زَلَلنَ
de (f) - dåtid
yazlilna
يَزلِلنَ
de (f) - subjunktiv
yazlilna
يَزلِلنَ
de (f) - jussiv
ni två
tazillaani
تَزِلَّانِ
ni två - nutid
zalaltumaa
زَلَلتُمَا
ni två - dåtid
tazillaa
تَزِلَّا
ni två - subjunktiv
tazillaa
تَزِلَّا
ni två - jussiv
de två (m)
yazillaani
يَزِلَّانِ
de två (m) - nutid
zalalaa
زَلَلَا
de två (m) - dåtid
yazillaa
يَزِلَّا
de två (m) - subjunktiv
yazillaa
يَزِلَّا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tazillaani
تَزِلَّانِ
de två (f) - nutid
zalalataa
زَلَلَتَا
de två (f) - dåtid
tazillaa
تَزِلَّا
de två (f) - subjunktiv
tazillaa
تَزِلَّا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
zulla
زُلَّ
du (m) - imperativ
du (f)
zullii
زُلِّي
du (f) - imperativ
du (dual)
zullaa
زُلَّا
du (dual) - imperativ
ni (m)
zulluu
زُلُّوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'uzlulna
أُزلُلنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.