Böjningsformer av verbet 'att samla, skaffa'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ajniyu
أَجنِيُ
jag - nutid
janaytu
جَنَيتُ
jag - dåtid
'ajniya
أَجنِيَ
jag - subjunktiv
'ajnii
أَجنِي
jag - jussiv
du (m)
tajniyu
تَجنِيُ
du (m) - nutid
janayta
جَنَيتَ
du (m) - dåtid
tajniya
تَجنِيَ
du (m) - subjunktiv
tajnii
تَجنِي
du (m) - jussiv
du (f)
tajniyiina
تَجنِيِينَ
du (f) - nutid
janayti
جَنَيتِ
du (f) - dåtid
tajniyii
تَجنِيِي
du (f) - subjunktiv
tajniyii
تَجنِيِي
du (f) - jussiv
han
yajniyu
يَجنِيُ
han - nutid
janaya
جَنَيَ
han - dåtid
yajniya
يَجنِيَ
han - subjunktiv
yajnii
يَجنِي
han - jussiv
hon
tajniyu
تَجنِيُ
hon - nutid
janayat
جَنَيَت
hon - dåtid
tajniya
تَجنِيَ
hon - subjunktiv
tajnii
تَجنِي
hon - jussiv
vi
najniyu
نَجنِيُ
vi - nutid
janaynaa
جَنَينَا
vi - dåtid
najniya
نَجنِيَ
vi - subjunktiv
najnii
نَجنِي
vi - jussiv
ni (m)
tajniyuuna
تَجنِيُونَ
ni (m) - nutid
janaytum
جَنَيتُم
ni (m) - dåtid
tajniyuu
تَجنِيُوا
ni (m) - subjunktiv
tajniyuu
تَجنِيُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tajniina
تَجنِينَ
ni (f) - nutid
janaytunna
جَنَيتُنَّ
ni (f) - dåtid
tajniina
تَجنِينَ
ni (f) - subjunktiv
tajniina
تَجنِينَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yajniyuuna
يَجنِيُونَ
de (m) - nutid
janayuu
جَنَيُوا
de (m) - dåtid
yajniyuu
يَجنِيُوا
de (m) - subjunktiv
yajniyuu
يَجنِيُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yajniina
يَجنِينَ
de (f) - nutid
janayna
جَنَينَ
de (f) - dåtid
yajniina
يَجنِينَ
de (f) - subjunktiv
yajniina
يَجنِينَ
de (f) - jussiv
ni två
tajniyaani
تَجنِيَانِ
ni två - nutid
janaytumaa
جَنَيتُمَا
ni två - dåtid
tajniyaa
تَجنِيَا
ni två - subjunktiv
tajniyaa
تَجنِيَا
ni två - jussiv
de två (m)
yajniyaani
يَجنِيَانِ
de två (m) - nutid
janayaa
جَنَيَا
de två (m) - dåtid
yajniyaa
يَجنِيَا
de två (m) - subjunktiv
yajniyaa
يَجنِيَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tajniyaani
تَجنِيَانِ
de två (f) - nutid
janayataa
جَنَيَتَا
de två (f) - dåtid
tajniyaa
تَجنِيَا
de två (f) - subjunktiv
tajniyaa
تَجنِيَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'ijnii
إِجنِي
du (m) - imperativ
du (f)
'ijniiii
إِجنِيِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'ijniiaa
إِجنِيَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'ijniiuu
إِجنِيُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'ijniina
إِجنِينَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.