Böjningsformer av verbet 'att bedöma, justera, rätta'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'uqawwimu
أُقَوِّمُ
jag - nutid
qawwamtu
قَوَّمتُ
jag - dåtid
'uqawwim
أُقَوِّم
jag - subjunktiv
'uqawwim
أُقَوِّم
jag - jussiv
du (m)
tuqawwimu
تُقَوِّمُ
du (m) - nutid
qawwamta
قَوَّمتَ
du (m) - dåtid
tuqawwim
تُقَوِّم
du (m) - subjunktiv
tuqawwim
تُقَوِّم
du (m) - jussiv
du (f)
tuqawwimiina
تُقَوِّمِينَ
du (f) - nutid
qawwamti
قَوَّمتِ
du (f) - dåtid
tuqawwimii
تُقَوِّمِي
du (f) - subjunktiv
tuqawwimii
تُقَوِّمِي
du (f) - jussiv
han
yuqawwimu
يُقَوِّمُ
han - nutid
qawwama
قَوَّمَ
han - dåtid
yuqawwim
يُقَوِّم
han - subjunktiv
yuqawwim
يُقَوِّم
han - jussiv
hon
tuqawwimu
تُقَوِّمُ
hon - nutid
qawwamat
قَوَّمَت
hon - dåtid
tuqawwim
تُقَوِّم
hon - subjunktiv
tuqawwim
تُقَوِّم
hon - jussiv
vi
nuqawwimu
نُقَوِّمُ
vi - nutid
qawwamnaa
قَوَّمنَا
vi - dåtid
nuqawwim
نُقَوِّم
vi - subjunktiv
nuqawwim
نُقَوِّم
vi - jussiv
ni (m)
tuqawwimuuna
تُقَوِّمُونَ
ni (m) - nutid
qawwamtum
قَوَّمتُم
ni (m) - dåtid
tuqawwimuu
تُقَوِّمُوا
ni (m) - subjunktiv
tuqawwimuu
تُقَوِّمُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tuqawwimna
تُقَوِّمنَ
ni (f) - nutid
qawwamtunna
قَوَّمتُنَّ
ni (f) - dåtid
tuqawwimna
تُقَوِّمنَ
ni (f) - subjunktiv
tuqawwimna
تُقَوِّمنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yuqawwimuuna
يُقَوِّمُونَ
de (m) - nutid
qawwamuu
قَوَّمُوا
de (m) - dåtid
yuqawwimuu
يُقَوِّمُوا
de (m) - subjunktiv
yuqawwimuu
يُقَوِّمُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yuqawwimna
يُقَوِّمنَ
de (f) - nutid
qawwamna
قَوَّمنَ
de (f) - dåtid
yuqawwimna
يُقَوِّمنَ
de (f) - subjunktiv
yuqawwimna
يُقَوِّمنَ
de (f) - jussiv
ni två
tuqawwimaani
تُقَوِّمَانِ
ni två - nutid
qawwamtumaa
قَوَّمتُمَا
ni två - dåtid
tuqawwimaa
تُقَوِّمَا
ni två - subjunktiv
tuqawwimaa
تُقَوِّمَا
ni två - jussiv
de två (m)
yuqawwimaani
يُقَوِّمَانِ
de två (m) - nutid
qawwamaa
قَوَّمَا
de två (m) - dåtid
yuqawwimaa
يُقَوِّمَا
de två (m) - subjunktiv
yuqawwimaa
يُقَوِّمَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tuqawwimaani
تُقَوِّمَانِ
de två (f) - nutid
qawwamataa
قَوَّمَتَا
de två (f) - dåtid
tuqawwimaa
تُقَوِّمَا
de två (f) - subjunktiv
tuqawwimaa
تُقَوِّمَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.