Böjningsformer av verbet 'att absorbera, hÃ¥lla ut, vara fördjupad'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'astaghariqu
أَستَغَرِقُ
jag - nutid
'istaghraqtu
إِستَغرَقتُ
jag - dåtid
'astaghariq
أَستَغَرِق
jag - subjunktiv
'astaghariq
أَستَغَرِق
jag - jussiv
du (m)
tastaghariqu
تَستَغَرِقُ
du (m) - nutid
'istaghraqta
إِستَغرَقتَ
du (m) - dåtid
tastaghariq
تَستَغَرِق
du (m) - subjunktiv
tastaghariq
تَستَغَرِق
du (m) - jussiv
du (f)
tastaghariqiina
تَستَغَرِقِينَ
du (f) - nutid
'istaghraqti
إِستَغرَقتِ
du (f) - dåtid
tastaghariqii
تَستَغَرِقِي
du (f) - subjunktiv
tastaghariqii
تَستَغَرِقِي
du (f) - jussiv
han
yastaghariqu
يَستَغَرِقُ
han - nutid
'istaghraqa
إِستَغرَقَ
han - dåtid
yastaghariq
يَستَغَرِق
han - subjunktiv
yastaghariq
يَستَغَرِق
han - jussiv
hon
tastaghariqu
تَستَغَرِقُ
hon - nutid
'istaghraqat
إِستَغرَقَت
hon - dåtid
tastaghariq
تَستَغَرِق
hon - subjunktiv
tastaghariq
تَستَغَرِق
hon - jussiv
vi
nastaghariqu
نَستَغَرِقُ
vi - nutid
'istaghraqnaa
إِستَغرَقنَا
vi - dåtid
nastaghariq
نَستَغَرِق
vi - subjunktiv
nastaghariq
نَستَغَرِق
vi - jussiv
ni (m)
tastaghariquuna
تَستَغَرِقُونَ
ni (m) - nutid
'istaghraqtum
إِستَغرَقتُم
ni (m) - dåtid
tastaghariquu
تَستَغَرِقُوا
ni (m) - subjunktiv
tastaghariquu
تَستَغَرِقُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tastaghariqna
تَستَغَرِقنَ
ni (f) - nutid
'istaghraqtunna
إِستَغرَقتُنَّ
ni (f) - dåtid
tastaghariqna
تَستَغَرِقنَ
ni (f) - subjunktiv
tastaghariqna
تَستَغَرِقنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yastaghariquuna
يَستَغَرِقُونَ
de (m) - nutid
'istaghraquu
إِستَغرَقُوا
de (m) - dåtid
yastaghariquu
يَستَغَرِقُوا
de (m) - subjunktiv
yastaghariquu
يَستَغَرِقُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yastaghariqna
يَستَغَرِقنَ
de (f) - nutid
'istaghraqna
إِستَغرَقنَ
de (f) - dåtid
yastaghariqna
يَستَغَرِقنَ
de (f) - subjunktiv
yastaghariqna
يَستَغَرِقنَ
de (f) - jussiv
ni två
tastaghariqaani
تَستَغَرِقَانِ
ni två - nutid
'istaghraqtumaa
إِستَغرَقتُمَا
ni två - dåtid
tastaghariqaa
تَستَغَرِقَا
ni två - subjunktiv
tastaghariqaa
تَستَغَرِقَا
ni två - jussiv
de två (m)
yastaghariqaani
يَستَغَرِقَانِ
de två (m) - nutid
'istaghraqaa
إِستَغرَقَا
de två (m) - dåtid
yastaghariqaa
يَستَغَرِقَا
de två (m) - subjunktiv
yastaghariqaa
يَستَغَرِقَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tastaghariqaani
تَستَغَرِقَانِ
de två (f) - nutid
'istaghraqataa
إِستَغرَقَتَا
de två (f) - dåtid
tastaghariqaa
تَستَغَرِقَا
de två (f) - subjunktiv
tastaghariqaa
تَستَغَرِقَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.