Var barmhärtig!

Den arabiska frasen Var barmhärtig! uttalas kuunii raHiimatan och skrivs ﻛُﻮﻧِﻲ ﺭَﺣِﻴﻤَﺔً

De arabiska orden i Var barmhärtig!

Nedan ser du detaljerad information om varje ord i den arabiska frasen Var barmhärtig!. Du ser ordets svenska översättning, ordets stavning och uttal samt ordets grammatik (böjning, numerus, genus osv) i frasen. Du får också en länk till ännu mer information om ordet.

att vara

ﻛُﻮﻧِﻲ
Uttal: kuunii
Svensk versättning (av ordets grundform): att vara
Ordklass: verb
person: du (f)
tempus: imperativ

Grundformen av att vara

ﻛَﺎﻥَ
kaana
(dåtid han)

barmhärtig, medlidsam

ﺭَﺣِﻴﻤَﺔً
Uttal: raHiimatan
Svensk versättning (av ordets grundform): barmhärtig, medlidsam
Ordklass: adjektiv
kasus: ackusativ
bestämdhet: obestämd form
genus: femininum
Ackusativ har många användningsområden. Bland annat används det för objektet i en verb-mening. Det används också för att uttrycka bland annat tid och sätt. Det används också för predikativ till inkompletta verb som kaana.

Grundformen av barmhärtig, medlidsam

ﺭَﺣِﻴﻢ
raHiim
(singular, obestämd form, utan kasus)

Typ av fras: Meningar

En komplett mening. Meningen innehåller verb, men i arabiskan finns även kompletta meningar utan verb.