Att jag är begränsad ...

Den arabiska frasen Att jag är begränsad ... uttalas 'annii maHduudatun... och skrivs ﺃَﻧِّﻲ ﻣَﺤﺪُﻭﺩَﺓٌ...

De arabiska orden i Att jag är begränsad ...

Nedan ser du detaljerad information om varje ord i den arabiska frasen Att jag är begränsad .... Du ser ordets svenska översättning, ordets stavning och uttal samt ordets grammatik (böjning, numerus, genus osv) i frasen. Du får också en länk till ännu mer information om ordet.

att

ﺃَﻧِّﻲ
Uttal: 'annii
Svensk versättning: att
Ordklass: blandat

begränsad

ﻣَﺤﺪُﻭﺩَﺓٌ
Uttal: maHduudatun
Svensk versättning (av ordets grundform): begränsad
Ordklass: adjektiv
kasus: nominativ
bestämdhet: obestämd form
genus: femininum

Grundformen av begränsad

ﻣَﺤﺪُﻭﺩ
maHduud
(singular, obestämd form, utan kasus)

Typ av fras: övriga fraser

En fras som inte är en komplett mening.