Arabiska för täcka
ghamada
ﻏَﻤَﺪَ
täcka – dåtid han
yaghmidu
ﻳَﻐﻤِﺪُ
täcka – nutid han
Det arabiska verbet för att täcka skrivs ﻏَﻤَﺪَ och uttalas ghamada i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻐﻤِﺪُ och uttalas yaghmidu. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﻍ
ﻡ
ﺩ
Roten till ordet täcka består av de arabiska bokstäverna
ghayn som skrivs ﻍ och uttalas gh,
mim som skrivs ﻡ och uttalas m och
dal som skrivs ﺩ och uttalas d.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med täcka
Alla bokstäver i täcka
ﻏَﻤَﺪَ
Det arabiska ordet för täcka består av: Bokstaven ghayn som skrivs ﻍ (här som ﻏـ ) och uttalas gh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven mim som skrivs ﻡ (här som ـﻤـ ) och uttalas m och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven dal som skrivs ﺩ (här som ـﺪ ) och uttalas d och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻏَﻤَﺪَ och uttalas ghamada.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Böjningsformer av täcka
dåtid
nutid
han
ghamada
ﻏَﻤَﺪَ
han - dåtid
yaghmidu
ﻳَﻐﻤِﺪُ
han - nutid
hon
ghamadat
ﻏَﻤَﺪَﺕ
hon - dåtid
taghmidu
ﺗَﻐﻤِﺪُ
hon - nutid
jag
ghamadtu
ﻏَﻤَﺪﺕُ
jag - dåtid
'aghmidu
ﺃَﻏﻤِﺪُ
jag - nutid