Arabiska för doppa, sänka ned
ghaTTa
ﻏَﻂَّ
doppa, sänka ned – dåtid han
yaghuTTu
ﻳَﻐُﻂُّ
doppa, sänka ned – nutid han
Det arabiska verbet för att doppa, sänka ned skrivs ﻏَﻂَّ och uttalas ghaTTa i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻐُﻂُّ och uttalas yaghuTTu. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﻍ
ﻁ
ﻁ
Roten till ordet doppa, sänka ned består av de arabiska bokstäverna
ghayn som skrivs ﻍ och uttalas gh,
Ta som skrivs ﻁ och uttalas T och
Ta som skrivs ﻁ och uttalas T.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med doppa, sänka ned
Alla bokstäver i doppa, sänka ned
ﻏَﻂَّ
Det arabiska ordet för doppa, sänka ned består av: Bokstaven ghayn som skrivs ﻍ (här som ﻏـ ) och uttalas gh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven Ta som skrivs ﻁ (här som ـﻂ ) och uttalas T och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻏَﻂَّ och uttalas ghaTTa.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Böjningsformer av doppa, sänka ned
dåtid
nutid
han
ghaTTa
ﻏَﻂَّ
han - dåtid
yaghuTTu
ﻳَﻐُﻂُّ
han - nutid
hon
ghaTTat
ﻏَﻄَّﺖ
hon - dåtid
taghuTTu
ﺗَﻐُﻂُّ
hon - nutid
jag
ghaTaTtu
ﻏَﻄَﻄﺖُ
jag - dåtid
'aghuTTu
ﺃَﻏُﻂُّ
jag - nutid