Arabiska för gråta
nashaja
ﻧَﺸَﺞَ
gråta – dåtid han
yanshiju
ﻳَﻨﺸِﺞُ
gråta – nutid han
Det arabiska verbet för att gråta skrivs ﻧَﺸَﺞَ och uttalas nashaja i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻨﺸِﺞُ och uttalas yanshiju. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﻥ
ﺵ
ﺝ
Roten till ordet gråta består av de arabiska bokstäverna
nun som skrivs ﻥ och uttalas n,
shin som skrivs ﺵ och uttalas sh och
jim som skrivs ﺝ och uttalas j.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med gråta
Alla bokstäver i gråta
ﻧَﺸَﺞَ
Det arabiska ordet för gråta består av: Bokstaven nun som skrivs ﻥ (här som ﻧـ ) och uttalas n och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven shin som skrivs ﺵ (här som ـﺸـ ) och uttalas sh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven jim som skrivs ﺝ (här som ـﺞ ) och uttalas j och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻧَﺸَﺞَ och uttalas nashaja.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Böjningsformer av gråta
dåtid
nutid
han
nashaja
ﻧَﺸَﺞَ
han - dåtid
yanshiju
ﻳَﻨﺸِﺞُ
han - nutid
hon
nashajat
ﻧَﺸَﺠَﺖ
hon - dåtid
tanshiju
ﺗَﻨﺸِﺞُ
hon - nutid
jag
nashajtu
ﻧَﺸَﺠﺖُ
jag - dåtid
'anshiju
ﺃَﻧﺸِﺞُ
jag - nutid