Ta mig med dig!

Den arabiska frasen Ta mig med dig! uttalas khudhnii ma3aka och skrivs ﺧُﺬﻧِﻲ ﻣَﻌَﻚَ

De arabiska orden i Ta mig med dig!

Nedan ser du detaljerad information om varje ord i den arabiska frasen Ta mig med dig!. Du ser ordets svenska översättning, ordets stavning och uttal samt ordets grammatik (böjning, numerus, genus osv) i frasen. Du får också en länk till ännu mer information om ordet.

att ta

ﺧُﺬﻧِﻲ
Uttal: khudhnii
Svensk versättning (av ordets grundform): att ta
Ordklass: verb
person: du (m)
tempus: imperativ

Grundformen av att ta

ﺃَﺧَﺬَ
'akhadha
(dåtid han)
Suffix
ِْﻲ
ii
mig
Suffix efter verb visar objektet (den som handlingen utförs på)

med

ﻣَﻌَﻚَ
Uttal: ma3aka
Svensk versättning: med
Ordklass: preposition
Suffix
ْﻚَ
ka
dig (m)
Suffixet bildar en idafa-konstruktion med ordet.

Typ av fras: Meningar

En komplett mening. Meningen innehåller verb, men i arabiskan finns även kompletta meningar utan verb.