Arabiska för vånda

ghuSaS
ﻏُﺼَﺺ
vånda – maskulinum singular

Det arabiska ordet för vånda uttalas ghuSaS och skrivs ﻏُﺼَﺺ.

Ordklass: substantiv. Mönster: verbalnomen

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet vånda består av de arabiska bokstäverna ghayn som skrivs och uttalas gh, Sad som skrivs och uttalas S och Sad som skrivs och uttalas S. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med vånda

Alla bokstäver i vånda

ﻏُﺼَﺺ
ﻏـ
ـﺼـ
ـﺺ
 
ﻏـ
ـﺼـ
ـﺺ
 
ﻏـ
ـﻐـ
ـﻎ
ﺻـ
ـﺼـ
ـﺺ
ﺻـ
ـﺼـ
ـﺺ
 
ghayn
gh
Sad
S
Sad
S
 
 
Det arabiska ordet för vånda består av: Bokstaven ghayn som skrivs ﻍ (här som ﻏـ ) och uttalas gh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen u som skriv som tecknet ُ ovanför bokstaven. Bokstaven Sad som skrivs ﺹ (här som ـﺼـ ) och uttalas S och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven Sad som skrivs ﺹ (här som ـﺺ ) och uttalas S och är en del av ordets rot. Ordet skrivs därför ﻏُﺼَﺺ och uttalas ghuSaS.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver