Arabiska för fatteh

fatta
ﻓَﺘَّﺔ
fatteh – femininum singular

Det arabiska ordet för fatteh uttalas fatta och skrivs ﻓَﺘَّﺔ.

Kategori: mat
Ordklass: substantiv. Mönster: verbalnomen

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet fatteh består av de arabiska bokstäverna fa som skrivs och uttalas f, ta som skrivs och uttalas t och ta som skrivs och uttalas t. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med fatteh

Alla bokstäver i fatteh

ﻓَﺘَّﺔ
ﻓـ
ـﺘـ
ـﺔ
 
ﻓـ
ـﺘـ
ـﺔ
 
ﻓـ
ـﻔـ
ـﻒ
ﺗـ
ـﺘـ
ـﺖ
ـﺔ
 
fa
f
ta
t
ta marbuta
 
 
Det arabiska ordet för fatteh består av: Bokstaven fa som skrivs ﻑ (här som ﻓـ ) och uttalas f och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ta som skrivs ﺕ (här som ـﺘـ ) och uttalas t och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ta marbuta som skrivs ﺓ (här som ـﺔ ) och uttalas . Ordet skrivs därför ﻓَﺘَّﺔ och uttalas fatta.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver