Böjningsformer av verbet 'att överskrida'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'udharrifu
أُذَرِّفُ
jag - nutid
dharraftu
ذَرَّفتُ
jag - dåtid
'udharrif
أُذَرِّف
jag - subjunktiv
'udharrif
أُذَرِّف
jag - jussiv
du (m)
tudharrifu
تُذَرِّفُ
du (m) - nutid
dharrafta
ذَرَّفتَ
du (m) - dåtid
tudharrif
تُذَرِّف
du (m) - subjunktiv
tudharrif
تُذَرِّف
du (m) - jussiv
du (f)
tudharrifiina
تُذَرِّفِينَ
du (f) - nutid
dharrafti
ذَرَّفتِ
du (f) - dåtid
tudharrifii
تُذَرِّفِي
du (f) - subjunktiv
tudharrifii
تُذَرِّفِي
du (f) - jussiv
han
yudharrifu
يُذَرِّفُ
han - nutid
dharrafa
ذَرَّفَ
han - dåtid
yudharrif
يُذَرِّف
han - subjunktiv
yudharrif
يُذَرِّف
han - jussiv
hon
tudharrifu
تُذَرِّفُ
hon - nutid
dharrafat
ذَرَّفَت
hon - dåtid
tudharrif
تُذَرِّف
hon - subjunktiv
tudharrif
تُذَرِّف
hon - jussiv
vi
nudharrifu
نُذَرِّفُ
vi - nutid
dharrafnaa
ذَرَّفنَا
vi - dåtid
nudharrif
نُذَرِّف
vi - subjunktiv
nudharrif
نُذَرِّف
vi - jussiv
ni (m)
tudharrifuuna
تُذَرِّفُونَ
ni (m) - nutid
dharraftum
ذَرَّفتُم
ni (m) - dåtid
tudharrifuu
تُذَرِّفُوا
ni (m) - subjunktiv
tudharrifuu
تُذَرِّفُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tudharrifna
تُذَرِّفنَ
ni (f) - nutid
dharraftunna
ذَرَّفتُنَّ
ni (f) - dåtid
tudharrifna
تُذَرِّفنَ
ni (f) - subjunktiv
tudharrifna
تُذَرِّفنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yudharrifuuna
يُذَرِّفُونَ
de (m) - nutid
dharrafuu
ذَرَّفُوا
de (m) - dåtid
yudharrifuu
يُذَرِّفُوا
de (m) - subjunktiv
yudharrifuu
يُذَرِّفُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yudharrifna
يُذَرِّفنَ
de (f) - nutid
dharrafna
ذَرَّفنَ
de (f) - dåtid
yudharrifna
يُذَرِّفنَ
de (f) - subjunktiv
yudharrifna
يُذَرِّفنَ
de (f) - jussiv
ni två
tudharrifaani
تُذَرِّفَانِ
ni två - nutid
dharraftumaa
ذَرَّفتُمَا
ni två - dåtid
tudharrifaa
تُذَرِّفَا
ni två - subjunktiv
tudharrifaa
تُذَرِّفَا
ni två - jussiv
de två (m)
yudharrifaani
يُذَرِّفَانِ
de två (m) - nutid
dharrafaa
ذَرَّفَا
de två (m) - dåtid
yudharrifaa
يُذَرِّفَا
de två (m) - subjunktiv
yudharrifaa
يُذَرِّفَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tudharrifaani
تُذَرِّفَانِ
de två (f) - nutid
dharrafataa
ذَرَّفَتَا
de två (f) - dåtid
tudharrifaa
تُذَرِّفَا
de två (f) - subjunktiv
tudharrifaa
تُذَرِّفَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.