Arabiska för stick

wakhz
ﻭَﺧﺰ
stick – maskulinum singular

Det arabiska ordet för stick uttalas wakhz och skrivs ﻭَﺧﺰ.

Ordklass: substantiv. Mönster: verbalnomen

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet stick består av de arabiska bokstäverna waw som skrivs och uttalas w, kha som skrivs och uttalas kh och zayn som skrivs och uttalas z. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med stick

Alla bokstäver i stick

ﻭَﺧﺰ
ﺧـ
ـﺰ
 
ﺧـ
ـﺰ
 
ـﻮ
ﺧـ
ـﺨـ
ـﺦ
ـﺰ
 
waw
w
kha
kh
zayn
z
 
 
Det arabiska ordet för stick består av: Bokstaven waw som skrivs ﻭ och uttalas w och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven kha som skrivs ﺥ (här som ﺧـ ) och uttalas kh och är en del av ordets rot. Bokstaven zayn som skrivs ﺯ (här som ـﺰ ) och uttalas z och är en del av ordets rot. Ordet skrivs därför ﻭَﺧﺰ och uttalas wakhz.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver