Böjningsformer av verbet 'att berätta, bevattna'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'arwiyu
أَروِيُ
jag - nutid
rawaytu
رَوَيتُ
jag - dåtid
'arwiya
أَروِيَ
jag - subjunktiv
'arwii
أَروِي
jag - jussiv
du (m)
tarwiyu
تَروِيُ
du (m) - nutid
rawayta
رَوَيتَ
du (m) - dåtid
tarwiya
تَروِيَ
du (m) - subjunktiv
tarwii
تَروِي
du (m) - jussiv
du (f)
tarwiyiina
تَروِيِينَ
du (f) - nutid
rawayti
رَوَيتِ
du (f) - dåtid
tarwii
تَروِي
du (f) - subjunktiv
tarwii
تَروِي
du (f) - jussiv
han
yarwiyu
يَروِيُ
han - nutid
rawaya
رَوَيَ
han - dåtid
yarwiya
يَروِيَ
han - subjunktiv
yarwii
يَروِي
han - jussiv
hon
tarwiyu
تَروِيُ
hon - nutid
rawayat
رَوَيَت
hon - dåtid
tarwiya
تَروِيَ
hon - subjunktiv
tarwii
تَروِي
hon - jussiv
vi
narwiyu
نَروِيُ
vi - nutid
rawaynaa
رَوَينَا
vi - dåtid
narwiya
نَروِيَ
vi - subjunktiv
narwii
نَروِي
vi - jussiv
ni (m)
tarwiuuna
تَروُِونَ
ni (m) - nutid
rawaytum
رَوَيتُم
ni (m) - dåtid
tarwiuu
تَروُِوا
ni (m) - subjunktiv
tarwiuu
تَروُِوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tarwiina
تَروِينَ
ni (f) - nutid
rawaytunna
رَوَيتُنَّ
ni (f) - dåtid
tarwiina
تَروِينَ
ni (f) - subjunktiv
tarwiina
تَروِينَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yarwiuuna
يَروُِونَ
de (m) - nutid
rawayuu
رَوَيُوا
de (m) - dåtid
yarwiuu
يَروُِوا
de (m) - subjunktiv
yarwiuu
يَروُِوا
de (m) - jussiv
de (f)
yarwiina
يَروِينَ
de (f) - nutid
rawayna
رَوَينَ
de (f) - dåtid
yarwiina
يَروِينَ
de (f) - subjunktiv
yarwiina
يَروِينَ
de (f) - jussiv
ni två
tarwiyaani
تَروِيَانِ
ni två - nutid
rawaytumaa
رَوَيتُمَا
ni två - dåtid
tarwiyaa
تَروِيَا
ni två - subjunktiv
tarwiyaa
تَروِيَا
ni två - jussiv
de två (m)
yarwiyaani
يَروِيَانِ
de två (m) - nutid
rawayaa
رَوَيَا
de två (m) - dåtid
yarwiyaa
يَروِيَا
de två (m) - subjunktiv
yarwiyaa
يَروِيَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tarwiyaani
تَروِيَانِ
de två (f) - nutid
rawayataa
رَوَيَتَا
de två (f) - dåtid
tarwiyaa
تَروِيَا
de två (f) - subjunktiv
tarwiyaa
تَروِيَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'irwii
إِروِي
du (m) - imperativ
du (f)
'irwiiii
إِروِيِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'irwiiaa
إِروِيَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'irwiiuu
إِروِيُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'irwiina
إِروِينَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.