Böjningsformer av verbet 'att begrava'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'adfunu
أَدفُنُ
jag - nutid
dafantu
دَفَنتُ
jag - dåtid
'adfuna
أَدفُنَ
jag - subjunktiv
'adfun
أَدفُن
jag - jussiv
du (m)
tadfunu
تَدفُنُ
du (m) - nutid
dafanta
دَفَنتَ
du (m) - dåtid
tadfuna
تَدفُنَ
du (m) - subjunktiv
tadfun
تَدفُن
du (m) - jussiv
du (f)
tadfuniina
تَدفُنِينَ
du (f) - nutid
dafanti
دَفَنتِ
du (f) - dåtid
tadfunii
تَدفُنِي
du (f) - subjunktiv
tadfunii
تَدفُنِي
du (f) - jussiv
han
yadfunu
يَدفُنُ
han - nutid
dafana
دَفَنَ
han - dåtid
yadfuna
يَدفُنَ
han - subjunktiv
yadfun
يَدفُن
han - jussiv
hon
tadfunu
تَدفُنُ
hon - nutid
dafanat
دَفَنَت
hon - dåtid
tadfuna
تَدفُنَ
hon - subjunktiv
tadfun
تَدفُن
hon - jussiv
vi
nadfunu
نَدفُنُ
vi - nutid
dafannaa
دَفَنَّا
vi - dåtid
nadfuna
نَدفُنَ
vi - subjunktiv
nadfun
نَدفُن
vi - jussiv
ni (m)
tadfunuuna
تَدفُنُونَ
ni (m) - nutid
dafantum
دَفَنتُم
ni (m) - dåtid
tadfunuu
تَدفُنُوا
ni (m) - subjunktiv
tadfunuu
تَدفُنُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tadfunna
تَدفُنَّ
ni (f) - nutid
dafantunna
دَفَنتُنَّ
ni (f) - dåtid
tadfunna
تَدفُنَّ
ni (f) - subjunktiv
tadfunna
تَدفُنَّ
ni (f) - jussiv
de (m)
yadfunuuna
يَدفُنُونَ
de (m) - nutid
dafanuu
دَفَنُوا
de (m) - dåtid
yadfunuu
يَدفُنُوا
de (m) - subjunktiv
yadfunuu
يَدفُنُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yadfunna
يَدفُنَّ
de (f) - nutid
dafanna
دَفَنَّ
de (f) - dåtid
yadfunna
يَدفُنَّ
de (f) - subjunktiv
yadfunna
يَدفُنَّ
de (f) - jussiv
ni två
tadfunaani
تَدفُنَانِ
ni två - nutid
dafantumaa
دَفَنتُمَا
ni två - dåtid
tadfunaa
تَدفُنَا
ni två - subjunktiv
tadfunaa
تَدفُنَا
ni två - jussiv
de två (m)
yadfunaani
يَدفُنَانِ
de två (m) - nutid
dafanaa
دَفَنَا
de två (m) - dåtid
yadfunaa
يَدفُنَا
de två (m) - subjunktiv
yadfunaa
يَدفُنَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tadfunaani
تَدفُنَانِ
de två (f) - nutid
dafanataa
دَفَنَتَا
de två (f) - dåtid
tadfunaa
تَدفُنَا
de två (f) - subjunktiv
tadfunaa
تَدفُنَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'udfun
أُدفُن
du (m) - imperativ
du (f)
'udfunii
أُدفُنِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'udfunaa
أُدفُنَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'udfunuu
أُدفُنُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'udfunna
أُدفُننَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.