Arabiska för vara bra
Taaba
ﻃَﺎﺏَ
vara bra – dåtid han
yaTiibu
ﻳَﻄِﻴﺐُ
vara bra – nutid han
Det arabiska verbet för att vara bra skrivs ﻃَﺎﺏَ och uttalas Taaba i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻄِﻴﺐُ och uttalas yaTiibu. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Så används ordet vara bra
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﻁ
ﻱ
ﺏ
Roten till ordet vara bra består av de arabiska bokstäverna
Ta som skrivs ﻁ och uttalas T,
ya som skrivs ﻱ och uttalas y och
beh som skrivs ﺏ och uttalas b.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med vara bra
Alla bokstäver i vara bra
ﻃَﺎﺏَ
Det arabiska ordet för vara bra består av: Bokstaven Ta som skrivs ﻁ (här som ﻃـ ) och uttalas T och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Bokstaven beh som skrivs ﺏ och uttalas b och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻃَﺎﺏَ och uttalas Taaba.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Böjningsformer av vara bra
dåtid
nutid
han
Taaba
ﻃَﺎﺏَ
han - dåtid
yaTiibu
ﻳَﻄِﻴﺐُ
han - nutid
hon
Taabat
ﻃَﺎﺑَﺖ
hon - dåtid
taTiibu
ﺗَﻄِﻴﺐُ
hon - nutid
jag
Tibtu
ﻃِﺒﺖُ
jag - dåtid
'aTiibu
ﺃَﻃِﻴﺐُ
jag - nutid