Arabiska för recept
waSfa
ﻭَﺻﻔَﺔ
recept – femininum singular
Det arabiska ordet för recept uttalas waSfa och skrivs ﻭَﺻﻔَﺔ.
Förutom grundformen finns recept i:
waSfaat
ﻭَﺻﻔَﺎﺕ
recept – femininum plural
Kategori: medicin
Ordklass: substantiv. Mönster: verbalnomen
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﻭ
ﺹ
ﻑ
Roten till ordet recept består av de arabiska bokstäverna
waw som skrivs ﻭ och uttalas w,
Sad som skrivs ﺹ och uttalas S och
fa som skrivs ﻑ och uttalas f.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med recept
Alla bokstäver i recept
ﻭَﺻﻔَﺔ
Det arabiska ordet för recept består av: Bokstaven waw som skrivs ﻭ och uttalas w och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven Sad som skrivs ﺹ (här som ﺻـ ) och uttalas S och är en del av ordets rot. Bokstaven fa som skrivs ﻑ (här som ـﻔـ ) och uttalas f och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ta marbuta som skrivs ﺓ (här som ـﺔ ) och uttalas . Ordet skrivs därför ﻭَﺻﻔَﺔ och uttalas waSfa.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Mönstret för recept
fa3la blir waSfa
Vi har sett att det arabiska ordet för recept skrivs ﻭَﺻﻔَﺔ och uttalas waSfa. Ordet följer mönstret verbalnomen form 1. Alla arabiska ord med detta mönster har strukturen fa3la där f, 3 och l byts ut mot ordets rotbokstäver.
Eftersom mönstret är fa3la och ordets rotbokstäver är w, S och f, blir ordet waSfa.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster
Eftersom mönstret är fa3la och ordets rotbokstäver är w, S och f, blir ordet waSfa.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster